EnglishHebrewRussian
EnglishHebrewRussian

זוקן ראייה (פרסביופיה)

זוקן ראייה (פרסביופיה)

פרסביופיה הינו ליקוי ראייה, ולמעשה מהווה את הליקוי הנפוץ ביותר. להבדיל מליקויים אחרים, פרסביופיה קשור לגיל, ומתרחש ברוב המקרים בשנות הארבעים לחיי האדם (בממוצע מגיל44). ליקוי זה מתבטא בחוסר יכולת לראות בבירור מקרוב (קריאה, השחלת חוט במחט וכו'). התופעה נובעת מהחלשות כושר האקומודציה עקב הירידה בגמישות העדשה הטבעית של העין, הנמצאת מאחורי האישון. חדות הראייה לרחוק נשמרת ללא הפרעה.
 

סימפטומים – אחד מהסימנים המקשרים על פרסביופיה, הינו הצורך לאחר עבודת עיניים מרוכזת לקרוב,
לחזור ולהתפקס לרחוק עם ההשהיה הרגעית הכרוכה בכך. סימפטומים נוספים: תחושת תעוקה (מתח ולחץ) בעיניים לאחר קריאה (גם לא ממושכת), המלווה לעיתים בכאב ראש ואדמומיות בעיניים.
  הפגיעה בכושר הראייה לקרוב והקריאה, הולכת וגוברת עם השנים במקביל לירידה ההדרגתית של כושר האקומודציה. בקריאה למשל, בתחילה לא רואים אותיות קטנות ממרחק קצר (10 – 20 ס’‘מ), ולאחר מכן גם אותיות גדולות יותר במרחקים גדולים יותר מהעיניים. עם השנים ישנו גם קושי לראות את הכתוב על מסך המחשב, הנמצא בד’‘כ במרחק של 50 – 60 ס’‘מ, כך שהתופעה מאופיינת היא הרחקה הדרגתית של החומר הכתוב מהעין ‘‘או שהזרוע לא מספיק ארוכה’‘.
 

טיפול – משקפי קריאה מאפשרות את הראייה לקרוב. כל אחד המבקר ברשתות בתי המרקחת או בחנויות האופטיקה, ראה את מדפי המשקפיים המגדילות ותהה אם הן תתאמנה לו, או עלולות להסב נזק לעיניו. למעשה, משקפי ‘‘חצי’‘ או משקפיים שלמות כאלה, כעזרים לקריאה, הינם בד’‘כ שימושיים מאוד לאלו הרואים טוב למרחק ללא משקפים, במידה והם בחרו את המשקפיים עם כוח הדיופטר (’‘המספר’‘) המתאים להם. המספר הנדרש תלוי בגיל ובגורמים נוספים. במקרים רבים המספר הנדרש (3D1+ 2D+ D+ וכו'), יגדל בין 44 ל -60. המספר הנכון הנבחר יאפשר קריאה במרחק נוח (מרחק עבודה), במידה והמספר חזק מידי, יהיה צורך להחזיק את חומר הקריאה קרוב מידי, מה שיגרום להתעייפות ולתעוקת בעיניים. למרות שמשקפיים אלו כדאיות למספר אנשים, הן עלולות להיות בלתי מתאימות לאלו הזקוקים גם למשקפי מרחק, לאלו הזקוקים למספרים שונים בשתי העיניים ולאלו שהמרחק בין אישוניהם שונה מהמרחק בין מרכזי העדשות במשקפיים האמורות.

התחילו בשיחה
צריך עזרה?
היי,
האם אוכל לסייע לך במשהו?
דילוג לתוכן